Knihy Jany Martincové
vydanej vo vydavateľstve Babyonline

This post is also available in: CZ (Češčina) EN (Angleščina) PL (Poljski)

S písaním a vydávaním knižiek sme rovnako ako u rodičovského a ďalších portálov vychádzali z vlastnej potreby mať kvalitné vzdelávacie knižky pre naše deti.

V živote dieťaťa vnímam ako
kľúčové
2 dôležité obdobia:

1.
To predškolské, keď dieťa, nepopísanú tabuľu, môžeme vybaviť obrovským množstvom pre život užitočných informácií. Čo získa v predškolskom období, neskôr akoby našlo.
2.
A tým druhým je dospievanie, kedy sa z dieťaťa stáva dospelá žena či muž, úplne sa mení jej alebo jeho telo, psychika, dynamika vzťahov. A práve v tomto období potrebujú dospievajúci veľa pre nich nápomocných informácií, aby sa sami zorientovali v sebe i v okolitom svete.

U dospelých nastáva obrovská zmena po 40,
ako som spoznala sama na sebe a aj tomuto sa rozhodla, po načerpaní potrebného know-how, v našej knižnej tvorbe venovať.

Riekanky
pre šikovné hlavičky
Riekanky
pre šikovné hlavičky

Interaktívna knižka riekaniek pre deti najlepšie od 2 do 5 rokov s deťmi cvičí, kreslí, učí ich zdravému životnému štýlu, bezpečnému a slušnému správaniu, aj o svete okolo nás (zvieratká, kvetiny, hudobné nástroje, planéty a ďalšie).

Každá riekanka dieťaťu odovzdá nejakú znalosť, naučí ho nové zručnosti.

K hlavnej knihe riekaniek, ktorá je úmyselne v krúžkovej väzbe, aby aj hyperaktívne deti boli sústredené len na jednu riekanku, patrí jednoduchá grafomotorika Kreslenie podľa predlohy a sady pexesových kariet.

Obrázkovo-obrázková slúži k trénovaniu pamäti, obrázkovo-pexesová deti naučí začiatočným písmenám, hláskam v slove a na posledné prázdne kartičky si dieťa nakreslí svoje vlastné pexeso.
 

Předškolákove týždenníčky
pre šikovné hlavičky
Předškolákove týždenníčky
pre šikovné hlavičky

Prvá a doteraz jediná komplexné a systematicky zostavená predškolská príprava na českom knižnom trhu.

4 zošity: Jazda ceruzkou (grafomotorika, vrátane nafotenia správneho držania ceruzky a rozcvičenie ruky pred písaním), Hlavičkové úlohy (mentálny rozvoj), Praktik na život (praktická stránka života), Pohybovky (obratnosť, zdatnosť, rovnováha, krížené pohyby - koordinácia pohybov).

Motivačný prvok: 160 nálepiek, ktoré si dieťa za splnené úlohy lepí do obrovskej kozmickej mapy formátu A1.

Týždenníčky objavujú skryté talenty a silné stránky detí, uľahčujú nástup do prvej triedy a jej hladké zvládnutie. Nečakane najviac sa práca v predškolskom roku s pomocou Týždenníčkov prejavila v prijatí testovaných detí o päť rokov neskôr na 8-ročné gymnázium.

Písmenkové kartičky
pre šikovné hlavičky
Písmenkové kartičky
pre šikovné hlavičky

Pre deti od 3 rokov, slúžia k hláskovaniu, slabikovaniu, poznávaniu písmen, k pamäťovým a kombinačným hrám, pre menšie deti k rozšíreniu slovnej zásoby. 112 ručne maľovaných abecedných kariet rozvíja u detí kombinačné a logické myslenie.

Ako deti prichádzajú na svet
Ako deti prichádzajú na svet

Najlepšie okolo 5-6 rokov (prvý stupeň sexuálnej výchovy pre najmenších).

Skutočný rozhovor s 5-ročným synom, keď mu na jeho prvé otázky nielen o tom, ako sa ocitol na tomto svete, teda u nás, bolo odpovedané pravdivo, no jednoducho a citlivo bez zbytočného zabiehania a samozrejme s láskou. Rozprávaním tak vznikol príbeh lásky dvoch ľudí, z ktorého sa narodia deti. Kniha ponúka náhľad na celé ľudské telo a narodenie dieťaťa je vsadené do kontextu ľudského života. Je uzavretá tým, že pôrodom to nekončí, ale len začína a rovnako ako sa rodičia postarali po narodení o deti, mali by sa rovnako tak postarať deti o rodičov v starobe. Vrelo odporúčam si nenechať ujsť s deťmi tieto intímne chvíľky v predškolskom období, keď berú všetko okolo sexu bez tabuizácie a čisto realisticky. Práve preto ich neuspokoja žiadne báchorky alebo abstraktné prirovnania, ktorým nielen nerozumejú, ale mohli by ich uvrhnúť do posmechu zo strany spolužiakov. Pokiaľ rozprávanie o ľudskej reprodukcii v predškolskom období zmeškáte, môžete všetko ešte podľa knihy dohnať zhruba do 10 rokov, ako urobili niektoré mamičky. Potom už nastupuje druhý stupeň sexuálnej výchovy, a to pre násťročných.

Čo sa od kamarátok nedozvieš
o sexe, líčení a zdraví
Čo sa od kamarátok nedozvieš
o sexe, líčení a zdraví

Pre násťročné dievčatá (od 11, niekedy aj od 9 alebo až od 13 rokov)

Sprievodca moderne dospievajúceho dievčaťa. O všetkom, čo chcem, aby vedela moja dcéra.

Aj keď je kniha nesmierne informačne cenná a hutná, ide o veľmi zrozumiteľný príbeh a rozhovor troch kamarátok (Lilith - sestra od Toma alias Bystroočka zo sexuálnej výchovy pre najmenších, Lucy a Šárky) s matkou jednej z nich - lekárkou Evou. Za ňou sa dievčatá chodia radiť, a to nielen o zdraví. Poviedková lekárka Eva ich vďaka svojim priateľom a známym uvedie aj do tajomstiev líčenia, varenia a cvičenia na dôležitý stred tela a panvové dno.

Rozprávaniu nechýba humor, vkus, ženský šarm a hlavne kvalitné informácie tak veľmi dôležité pre násťročné dievča. Informačne je knižka inšpirovaná otázkami nielen dospievajúcich, ale aj starších žien a mužov, na ktoré lekári odpovedali na odborne garantovanom portáli Babyonline.cz.

Obrázky kreslili a knižku korekturovali násťročné slečny vrátane dcéry, s ktorou sme nafotili módu, líčenie, cvičenia a dentálnu hygienu (tú nie príliš dobrovoľne :-)).

Desatoro pre chlapcov
ako na pubertu, dievčatá aj sex
Desatoro pre chlapcov
ako na pubertu, dievčatá aj sex

Pre násťročných chlapcov (od 11 rokov)

Sprievodca pre dospievajúcich chlapcov v komiksovom štýle. Preto, aby sme ich netrápili zbytočným čítaním. Pozor, to však neznamená, že má menej dôležitých informácií! Práve naopak. Len sme využili formu dnešnom chlapcom tak blízku, kedy toho z obrázku s bublinou vyčítajú a pochopia viac, než z pol stránky textu.

Knižka pre chlapcov má veľmi svieži štýl a vychádza zo života. Nebudete mi veriť, koľko mamičiek mi potom volalo alebo písalo, či som náhodou nebola u nich doma.

V knihe sa opäť stretávame so súrodencami Tomom a Lilith, ktorých poznáme z oboch predchádzajúcich knižiek. Iba mamička, trpezlivá priateľka dievčat z Čo sa od kamarátok nedozvieš sa v prípade Tomovho dospievania mení tak trochu v matku-stíhačku. Ale aj napriek tomu je u nich zrejmé, že k sebe prechovávajú vzájomnú úctu, rešpekt a túžbu tomu druhému porozumieť a pomôcť.

Informačne knižka opäť vychádza z otázok mladistvých pre lekárov na portáli Babyonline.cz, a rovnako ako u predchádzajúcej, sa na jej tvorbe a korektúrach podieľali násťroční chlapci, ale aj dievčatá.

Prečo dieťaťu v puberte venovať knihu o tele, starostlivosti o telo, vzťahoch i o sexe? V tomto období sa už nepríde rodičom toľko zverovať. A práve v dospievaní je dôležité predbehnúť dezinformácie o sexe na internete, kde dieťa nájde najrôznejšie zavádzajúce informácie, ale nedozvie sa nič o skutočnom sexuálnom správaní a vzťahoch medzi partnermi, o ochrane pred chorobami a otehotnením.

Zdravé tehotenstvo
pre zdravý vývoj bábätka
Zdravé tehotenstvo
pre zdravý vývoj bábätka

Kniha o tom najdôležitejšom pre zdravý vývoj bábätka - výžive a cvičení s 16 úžasnými receptami nutričnej terapeutky, pripravené popredným českým šéfkuchárom na poli zážitkovej gastronómie, nafotenými krok za krokom. K tejto knihe som dodala len námet a podieľala sa na spracovaní, autorkami sú nutričná terapeutka a fyzioterapeutka.

Žena po 40
sebavedomá a v kondícii
Žena po 40
sebavedomá a v kondícii

Jediná komplexná kniha o období po 40 s unikátnym procesom omladzovania prirodzenými metódami, kedy som sa neplánovane stala testovacím médiom. Našťastie to dopadlo dobre a výsledok sa snažím vďaka radám lekárov a ďalších odborníkov a navodenou starostlivosťou o seba držať dlhodobo. Okrem estetických kapitol, akými sú omladzujúci proces, líčenie a móda po 40 v knihe nájdete tiež preventívnu starostlivosť o zdravie, zuby, zdravú výživu, cvičenie, ale aj rady gynekologičky a sexuologičky pre nastupujúce klimaktérium.