Sexuálna výchova

Pre mňa úplne prirodzená téma, nie však pre každého rodiča. Táto skutočnosť ma trochu zaskočila. Ešte viac potom situácia, kedy som zistila, že aj progresívne vyzerajúce matky sa tejto téme oblúkom vyhýbajú. Dokonca aj matky psychologičky, ktoré vedia, ako dôležitá je téma sexuálnej výchovy pre zdravé prijatie vlastného tela dieťaťom, jeho zdravé sebavedomie a v budúcnosti bezrizikové sexuálne správanie.

Keď som spriateleným matkám oznámila, že som sama v detstve prešla sexuálnou výchovou, stala som sa doslova vesmírnym úkazom, kedy na mňa ostatné neveriacky pozerali. Keď som ešte doplnila, že obaja rodičia zažili dokonca ako násťroční druhú svetovú vojnu, boli ročník 1929 a 1931, civeli na mňa tie mamičky ešte viac. Naozaj bolo u nás doma samozrejmosťou mať v knižnici predškoláčky knižku sexuálnej výchovy pre najmenších a u násťročnej sestry tú pre dospievajúce dievčatá. Svoju vrátane gramofónových platní aj obe sestrine mám doteraz doma v knižnici. Všetci si myslíme, ako boli predchádzajúce generácie sto rokov za opicami, ale v sexuálnej výchove je opak pravdou. Už T. G. Masaryk, prvý československý prezident pred 100 rokmi hlásal, že poučenie o pohlavnom živote patrí do rodiny. V tomto s ním úplne súhlasím, práve preto bola generácia našich babičiek o tom dôležitom poučená lepšie ako naše deti. Bohužiaľ.

Sexuálnej výchove sme sa začali venovať vďaka hovorom s vlastnými deťmi, zvlášť potom kvôli zvedavým otázkam syna, ktoré dohromady s mojimi odpoveďami vytvorili ucelený príbeh. Príbeh lásky dvoch ľudí, v ktorom som 5-ročnému synovi nezatajila ani odpoveď na jeho zásadnú otázku: “Ako sa ockova bunka dostane mamičke do bruška?” A pretože som práve k nej nemohla nájsť vhodný obrázok, nezostalo mi nič iné, len synovi, ale aj ďalším zvedavým deťom, celý príbeh spísať. A viete, ako onen obrázok okomentoval syn? “Aha, oni sa spoja.” Napadlo by vám to? Tieto, aj ďalšie pre deti jednoduché oznámenia u otázok, ktoré pre nás rodičov môžu vyzerať zložito, sú v knižke použité. Možno práve pre túto jej prirodzenosť jej porozumela aj naša najmladšia čitateľka, ktorej neboli ešte ani 2 roky, a z rovnakého dôvodu ju prijal aj najstarší 9-ročný čitateľ.

Dve hlavné vývojové obdobia
pre sexuálnu výchovu

Aj keď je sexuálna výchova kontinuálny proces, sú v nej dve zásadné obdobia. Predškolské, kedy dieťa vníma ľudskú sexualitu úplne bez tabuizácie, kedy sa s vami rovnako bezprostredne ako o srdci alebo o oku bavia o spermiách. Dieťa potrebuje vedieť, ako sa ocitlo v našej rodine, buduje sa tým jeho vlastná identita. Kvalitné, pravdivé a pre jeho vek zrozumiteľné informácie priamo od rodiča vám umožnia vybudovať si veľmi silný vzájomný intímny vzťah. Pre dieťa je dôležité všetko podstatné vedieť pred nástupom do kolektívu, aby v ňom nebolo pri prípadnej konfrontácii s rovesníkmi v tejto téme terčom posmechu. 

Druhým obdobím je dospievanie, puberta. Aj tu by mala prebiehať sexuálna výchova v kruhu rodinnom, táto intímna téma patrí do intímnej rodinnej atmosféry. V období dospievania spočíva významná úloha priamo na rodičovi, a to aby rozpoznal ten správny čas, predbehol internet a dieťaťu venoval potrebnú literatúru. Vývoj detí v dospievaní je individuálnou záležitosťou, kedy každé z nich zreje inak fyzicky i duševne. Dieťaťu v puberte môže už brániť ostych sa prísť rodičia aktívne opýtať na to, čo ho zaujíma. Informácie však potrebuje, preto je tu iniciatíva práve na vás, milí rodičia.

Sexuálna výchova
pre násťročných

Pre dospievajúce dievčatá a chlapcov sme spísali za ich výrazného prispievania knižky “Čo sa od kamarátok nedozvieš” a “Desatoro pre chlapcov ako na pubertu, dievčatá aj sex”. Násťroční ju ilustrovali, korekturovali, prinášali zaujímavé témy. 

Veľkou inšpiráciou nám boli otázky pre lekárov, adresované do poradne na odborne garantovanom portáli Babyonline.cz. Čo nás doslova nakoplo, boli základné neznalosti dospievajúcich o svojom tele, možnosti otehotnenia, ochrany pred ním aj pohlavnými chorobami. Tiež to, že tieto deti nie sú hlúpe, ale iba informačne zanedbané. Áno, v dnešnej internetovej dobe. Len po vyjdení kapitoly “Ako neotehotnieť” sa nám z 5 otázok denne, ktoré bežne chodili, počet znížil na jeden za 2 dni. Je úžasné pracovať s deťmi, ako malými, tak i dospievajúcimi, všetko nasávajú ako huba.

Ďalšie témy